Didier Le Mar © - Umelec, ktorého diela majú vlastnú dušu

(rozhovor)

Didier Le Mar ©  je renomovaný európsky umelec so židovskými koreňmi, ktorý nás zasvätí do tajov svojej tvorby a predstaví nám kolekciu so židovskou tématikou.

 

 
Akým spôsobom pristupujete k tvorbe a o čom vypovedajú vaše diela?

 Pre mňa je samotná tvorba cesta vo svetle. Táto životná filozofia hovorí o tom, že máme fungovať ako harmonický celok a usilovať sa o návrat k prapôvodným hodnotám našej duše, ktorá ma božský pôvod. Je to cesta, ktorá nás učí rezonovať na vyšších a predovšetkým harmonických úrovniach. Preto pred samotnou tvorbou v mojom prípade prichádza vnuknutie a napojenie sa na pocitovu úroveň a na okolnosti, ktoré intenzívne prežívam do tej miery, že dané vedomie mi prináša vedomú ako aj podprahovú skúsenosť tak intenzívnu, že jediné možné vyslobodenie je to všetko namaľovať a odovzdať do diela kúsok mňa samého a mojej duše.

Z vašich diel je cítiť, ako by vaše obrazy žili. Čím to je?

Ďakujem za túto otázku, pretože je to presne tak. V tomto mám istú teóriu, ktorá sa mi časom aj potvrdila. V maľovaní je nesmierne dôležité, aby autor zvládal výtvarné techniky, ktoré mu umožňujú nájsť tú správnu kombináciiu a vytvoriť tak jeho rukopisný prejav. Správne techniky dávaju  priestor na oslobodenie sa a tým aj automatizovanie voľného kanálu medzi dušou a práve maľovaným dielom. Tým som docielil to, že ak tvorím skrz seba, cítim aktívne odovzdávanie sa do samotného diela, čo vedie k aktivovaniu božej kreatívnej iskry a tá dáva dielu samotný život.

Pri Vašom diele "Utrpenie jedného národa" mi naskakuje husia koža a tlačia sa mi slzy do očí. Bol to zámer?

Dielo, o ktorom hovoríme je moje duševné precítenie tragédie, ktorá sa stala šiestim miliónom nevinných židovských ľudí, ktorí padli za obeť vo vyhladzovacích táboroch počas nacistického režimu. Toto dielo je nesmierne silné a čím dlhšie mu umožníte,  aby na Vás pôsobilo, tým viac emócii vám odovzdá. Toto dielo nie je o estetike. Je to číry odkaz, pripomienka krutosti, bezmocnosti a zúfalstva, ktoré dokáže človeku spôsobiť jedine ľudské zlo a nenávisť. Toto majestátne dielo som tvoril ako pomník na túto strašnú udalosť.

Čo pre Vás znamená umenie?

Samotné umenie pre mňa znamená všetko. Je to celý môj život, ktorému podriaďujem všetok svoj čas a energiu. Ako som už povedal, umenie je cesta vo svetle plná pozitívnej energie, radosti a harmónie. Samotné umenie je neustály proces učenia sa, experimentovania a odovzdávania osobnostných ako aj duchovných hodnôt samotnej tvorby bez ega a vlastných ambicií.

Máte za sebou viacero úspešných autorských výstav. Ako vnímajú vaše diela diváci?

(úsmev) Veľmi pozitívne, pretože tvorím úprimne a do svojich prác dávam veľa lásky, citu a kúsok svojej duše. Na samotných dielach pracujem aktívne s kompozíciou, sústredene a celou svojou bytosťou. Samotný proces tvorby nie je o dosiahnutí prehnaného preplnenia diela. Ja sa snažím dielo vyvažovať ako po technickej tak aj po rukopisnej stránke. Hľadať vyvážený rezonančný stred, ktorý je najpriaznivejší pre citovú stránku mňa samého. Ja maľujem pre seba, pre moje vlastné odovzdanie a samotné naplnenie mojej duše. Pretože skutočné umenie je, ak sa v dielach odzrkadľuje samotná podstata autora a to svetu prináša pravdivý pohľad do jeho tvorby. Považujem to za komunikačný kanál medzi mojim raciom a mojou dušou. V obraze sa tieto dva aspekty stretnú, vyvažujú sa a sceľujú. Tým vytváram energetické pole, ktoré mi slúži ako priamy komunikačný kanál. Samotné maľovanie považujem za moje osobné poslanie na tomto svete. A práve to cítia aj diváci. Každý z nás na tomto svete má svoje božie poslanie. K naplneniu tohto poslania je potrebné načúvať výhradne našu dušu a vnímať znamenia, ktoré nás dennodenne obklopujú. Ja sa touto cestou riadim a svoje precítenia a poznania zaznamenávam vo svojej tvorbe a s pokorou sa delím s mojími skúsenosťami práve s divákom. Je to prastará mystika, ktorú máme každý v sebe.

Môžem konštatovať, že tento obraz je jedno z najkomornejších a najťažších diel, ktoré ste kedy namaľovali. 
Ako k tomu došlo?
 
(Výraz hlbokého zamyslenia sa ) Je to môj odkaz pre všetky generácie, ktoré zabúdajú na to, že naša sloboda a život je vykúpený obeťami, ktoré trpeli a umierali za ľudskosť, naše práva a slobodu. V dnešnej dobe to ľudia považujú takmer za úplnú samozrejmosť. Je nepredstaviteľné, že sa niekto len tak rozhodol niekoho poslal na smrť, len pre to, že je istého pôvodu. Je nepredstaviteľné, že ľudí prepravovali vo vagónoch na dobytok a po príchode vašu rodinu rozdelili na dve skupiny. Jednu, ktorá bola poslaná rovno do plynových komôr a druhú na nútené práce, experimenty atď. Bez ohľadu na to, či to bolo dieťa, dospelý, alebo starec, ich osud bol spečatený vôľou a rozhodnutím niekoho iného. Je proste nepochopiteľné, ako sa niečo také mohlo stať nevinným ľuďom. Môj obraz odzrkadľuje práve smútok, zúfalstvo a nepochopenie tejto krutosti, ktorá bola spáchaná na jednom národe. Na nevinných deťoch boli robené zverské pokusy doktorom Jozefom Mengelem, ktorého tiež nazývajú anjel smrti.  „Banalita zla“ ktorá poukazuje na to, že zlo nebolo vrodené ako neukojiteľná chuť zabíjať, alebo ako nekonečná nenávisť, ale vzišla až z nezmyselnej normálnosti a ochoty počúvať autoritu, ktorá bola zvrátená a chorá.

Je strhujúce, že ste sa odhodlali výtvarne stvárniť tak náročnú tému, prečo?

K vytvoreniu daného diela ma v podstate naviedla istá náhodná okolnosť. Bol som pozvaný aj so svojou milovanou priateľkou a jej otcom do jedného podniku, kde sedeli jeho známi a niečo oslavovali. Boli to ľudia veľmi milí, zhovorčiví a bol medzi nimi jeden pán arabského pôvodu. Rozprával rôzne vtipné historky z ciest, až kým nedošlo na tému, že bol v Izraeli, kde hovoril o tom, aké je to nádherné duchovné miesto, ale aké sú tam prísne opatrenia v prípade, že máte arabské meno. Zároveň ale vysvetľoval, že tomu úplne rozumie. V tom do jeho rozprávania vstúpila jedna slečna, ktorá začala vyjadrovať svoj názor na Židov, nie úplne pozitívny, skôr by som povedal zaujatý a striktne kritický a odmietavý. Nedalo mi to, tak som sa jej opýtal, či má osobnú skúsenosť s nejakým židom, že má takýto postoj? Jej odpoveď bola nie, ale že sa dočítala a videla reportáže a na základe toho má takúto mienku. Tak som jej poukázal na to, že ja mám židovské korene a som na ne aj patrične hrdý, pretože osobne zbožňujem židovské tradície ako aj kultúru. A vnútroštátne problémy nemožno zvaľovať na jeden národ, pretože sa jedná o veľmi zložitú tému už len z dôvodu, že sa tam stretávajú tri najväčšie náboženstva.  Jej zahanbený pohľad a uvedomenie si dopusteného  sa faux  pas stálo za to. Odrazu zmenila vyjadrovanie o 180 stupňov a z osočovania prešla k chvále židovských mysliteľov,  vedcov a umelcov.  Zaujímavý bol ale postreh pána arabského pôvodu.  "Vidíš aký je menný postoj ľudí k rozličným kultúram a národom? Nepripomína ti to niečo?" A veru pripomínalo až natoľko, že som sa rozhodol stvárniť vo svojom diele tak náročnú tému. Lebo na túto krutú časť histórie židovského národa nesmieme nikdy zabudnúť, my všetci, bez ohľadu na pôvod a vierovyznanie. 

Takže k vytvoreniu diela Vás vlastne nabudil jej postoj?

(úsmev) Postoje fungujú ako bariéry. Tak ale nikdy nedosiahneme život taký, akým skutočne je, len ho prispôsobujeme svojej filozofii, svojmu náboženskému presvedčeniu, svojej ideológii. Prispôsobujeme ho však priveľmi, niečo v ňom odumrie a to je pozitívny a čistý odkaz pre podporu našej ľudskosti. Ak sa zmení rezonancia čistej duše a ostane len mŕtvola, ktorá bude síce ako život vyzerať, ale cez to všetko ním nikdy nebude. Ak potlačia ľudia v sebe dobro, lásku a pozitívne hodnoty, stanú sa z nich bezcitné monštrá. Všetky ideologické postoje, ktoré menia našu pozitívnu hodnotu našej ľudskosti sú egoistické  a preto sú všetky menné a zároveň strašne hlúpe. Pretože len hlúpy človek si neuvedomuje účel postojov a rôznych ideológii či dogiem, ktoré majú za následok systematický rozklad jeho vlastných vnútorných hodnôt a účelové napojenie sa na rýdze negatívne vedomie, ktorým je ego.
Ego ako také je rakovinou duše, ktorá živí naše falošné hodnoty. Presne na to poukazuje aj zvrátená nacistická ideológia.

Zaujal Vás niejaký umelec v posledom čase? Ak áno ktorý?

Pred nedávnom ma strhol svojou tvorbou Mark Rothko. On totiž pochopil to, čo by malo pochopiť množstvo umelcov. A to, že k vytvoreniu geniálneho diela je potrebný geniálny uhol pohľadu na rozhranie skutočnosti. Dokázal otvoriť dimenzionálny kanál tým, že správne skombinoval tonáž farieb, ktoré vytvárajú určitú emóciu bez videného dramatu. To je fantastický postoj k dielu samotnému. Obraz vám dá len toľko emócií, koľko ich máte sami v sebe. Je to o pozorovaní maľovaného objektu, ktorý vás ale prenesie ku konfrontácií bez slov.  Jeho samotného považujem za skutočného duchovného otca abstraktnej maľby. Na to, aby ste pochopili jeho tvorbu musíte byť vyzretá ľudská duša, ktorá skutočne cíti. Pretože ak sa budete pozerať len očami, neuvidíte nič. Ak sa budete pozerať aj vnútorným zrakom, pochopíte čo autor hovorí. To platí ale všeobecne v umení.

Čo by ste ná záver rozhovoru chceli čitateľom povedať?

Úprimne ďakujem, že ste si prečítali tento rozhovor a verím, že ho bude čítať aj jedna nesmierne láskavá a dobrá duša, ktorú touto cestou chcem aj srdečne pozdraviť. Volá sa Lenka, je to naša kamarátka židovského pôvodu a dokonca jej ocko bol väznený v nacistickom pracovnom tábore, pričom sa mu podarilo utiecť a prežiť. Bohužiaľ celá jeho rodina bola odvezená do koncentračného tábora, kde všetci aj zahynuli. Z jej rozprávania viem o hrôzach, ktoré tam zažil a ako veľmi ho to poznačilo. Nikto z nás si nevieme predstaviť, čo sa tam muselo odohrávať. Cítiť dym nevinných obetí, počuť štekot strážnych psov, počuť plač a streľbu, hladovať a byť zbavený identity, ktorá bola nahradená číslom len pre svoj pôvod.    
 
PRETO VÁS CHCEM OD SRDCA POPROSIŤ, NEZABUDNITE .    
 

 

 

Diela umelca Didier Le Mar © si môžete zakúpiť alebo objednať na zákazku exkluzívne v BEAUTIFUL ART grand gallery.

Objednávky prijímame na e-mailovej adrese: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. 

  

 

Autor článku : BEAUTIFUL ART grand gallery  /  Lucia Takáčová  Copyright ©  2020 

Články

Spoločnosť

BEAUTIFUL ART s.r.o
Južná trieda 4.B
040 01 Košice
 
IČO: 46969276   DIČ: 2023681275
Banka: Tatrabanka a.s.
Účet: SK3711000000002946062789

Kontakt

BEAUTIFUL ART s.r.o
Južná trieda 4.B
040 01 Košice
 
Tel.: 0944033123, 0904333202
E-mail:
Copyright © BEAUTIFUL ART s.r.o 2019.. Všetky práva na texty a foto materiál uvedené na tejto stránke sú výhradným duševným a autorským vlastníctvom spoločnosti BEAUTIFUL ART s.r.o a Didier Le Mar