(rozhovor)

I. Umelecké začiatky a formovanie výtvarnej identity
Vaša umelecká cesta je nepochybne fascinujúcim príbehom postupného dozrievania. Kedy ste si prvýkrát uvedomili, že výtvarné umenie nie je len koníčkom, ale vnútornou potrebou a súčasťou vašej identity?
V deviatej triede základnej školy. Blížil sa čas posielania prihlášok na stredné školy a ja som nevedela, ktorou cestou sa vydať. Zaujímalo ma a dodnes ma fascinuje množstvo rôznych oblastí. Nevedela som, či sa venovať psychológii, chemickej škole alebo umeniu. No niečo ma ťahalo bližšie k umeniu. Vtedy som pochopila, že to nie je len koníček, ale niečo, čomu sa chcem naplno venovať.
Každý umelec je formovaný skúsenosťami, vzormi či prostredím, v ktorom vyrastal. Aké vplyvy – či už osobné, kultúrne alebo umelecké – vás najviac ovplyvnili v začiatkoch vašej tvorby?
Najviac na mňa vplývali moji rodičia. Podporovali ma už od detstva, keď som ako malá kreslila farbami za kuchynským stolom. Vďaka ich láske a podpore som tam, kde som dnes.
Pri pohľade späť na vaše prvé umelecké pokusy, ako vnímate svoj vývoj? Čo považujete za kľúčové momenty alebo zlomy, ktoré vás nasmerovali k dnešnému výtvarnému prejavu?
Hlavným zlomom bolo, keď som v tretej triede vyhrala tretie miesto za portrét mojej mamy. O týždeň na to za mnou prišla učiteľka s otázkou, či by som nemala záujem skúsiť hodiny kreslenia na základnej umeleckej škole. A tak to celé začalo. Umenie sa pre mňa stalo únikom z reality. Na základnej škole som nepatrila k najobľúbenejším a kreslenie počas prestávok mi spríjemňovalo každý deň. Ďalším zásadným momentom bol deň, keď som nastúpila na strednú umeleckú školu s vedomím, že toto je moja cesta.
Vnímate proces umeleckého dozrievania ako lineárny vývoj, alebo skôr ako sériu experimentov a intuitívnych objavov, ktoré vás neustále posúvajú vpred?
Umenie je podľa môjho názoru na 100 % experimentálne. Je to stelesnenie pocitov, ktoré si človek nevie naplánovať. Každý si prejde rôznymi technikami, kým nájde tú, ktorá mu najviac sedí.
II. Inšpiračné zdroje a konceptuálne ukotvenie tvorby
Tvorba každého umelca je istým spôsobom odrazom jeho vnútra a zároveň dialógom so svetom okolo neho. Aké témy, myšlienkové prúdy alebo filozofické otázky sú pre vás v umení nosné?
Komplikovanosť ľudského charakteru. Prenášanie vnútorných súbojov na papier či plátno. Som tichý človek a umenie je pre mňa spôsob, ako vyjadriť slová, ktoré som nikdy nepovedala, a emócie, ktoré som v danom momente neukázala. Mám rada, keď umenie donúti diváka zamyslieť sa alebo sa aspoň na chvíľu zastaviť a spracovať pocity, ktoré z diela vyžarujú.
Umelecká inšpirácia môže prameniť z rôznych zdrojov – prírody, literatúry, hudby, osobných zážitkov či hlbokých vnútorných reflexií. Kde nachádzate tie najintenzívnejšie impulzy, ktoré vás vedú k tvorbe?
Ťažko povedať, no asi z každého rožka troška. Avšak najviac z hudby.
Ako prebieha váš kreatívny proces? Máte skôr intuitívny prístup, kde nechávate umenie prirodzene plynúť, alebo uprednostňujete dôkladnú prípravu a konceptuálnu premyslenosť pred samotnou realizáciou diela?
Vo väčšine prípadov môj kreatívny proces vyzerá tak, že si dám slúchadlá na uši, pustím hudbu, varím si čaj a zrazu – BUM! Keď počúvam nejakú pesničku, napadne mi, ako by mohla vyzerať vizuálne. Aké pocity mi sprostredkúva a ako by som ich mohla zachytiť. Zrazu mám v hlave celú scénu a potom premýšľam, ktorý jej uhol vyhrá miesto na plátne.
Do akej miery je pre vás v umení dôležitý kontrast medzi spontánnosťou a racionálnou konštrukciou? Myslíte si, že skutočne silné diela vznikajú ako výsledok rovnováhy medzi týmito dvoma pólmi?
Najlepšie diela určite vznikajú v rovnováhe. Spontánnu myšlienku treba zachytiť a vybudovať okolo nej pevný základ.
III. Technika, vizuálny jazyk a estetické princípy (pokračovanie)
V súčasnosti ste študentkou súkromných výtvarných hodín BEAUTIFUL ART gallery, kde máte jedinečnú možnosť učiť sa pod vedením renomovaného umelca Didiera Le Mara. Ako by ste opísali jeho prístup k výučbe? Čím je podľa vás jeho vedenie špecifické a akým spôsobom vás ako umelkyňu obohacuje?
Prístup pána Didiera Le Mara k výučbe by som nazvala ultra profesionálnym. Je presný ako hodinky a hoci som pred prvou hodinou stresovala, po chvíľke rozhovoru moje obavy opadli. Som vďačná za jeho myšlienku, že umenie by nemalo byť zviazané osnovami a nekvalitné, ale malo by zostať slobodné a vysoko kvalitné. Verím, že vďaka jeho hodinám a prístupu nadobudnem nové znalosti a zručnosti, ktoré mi poskytnú pevný základ pre môj umelecký rozvoj, pretože sa mám ešte veľa čo učiť.
Do akej miery pristupujete k farbe a kompozícii intuitívne a do akej miery je to premyslený proces s presne definovaným zámerom?
Väčšina mojej tvorby je čiernobiela, no vždy obsahuje jeden farebný prvok. Farbou vyznačujem to, čo je v diele dôležité, na čo by mal byť upriamený fokus. To však neznamená, že sa vyhýbam čisto farebným dielam – len k nim pristupujem opatrnejšie. Mám blízko k ceruzke a čiernobiela tvorba mi ju najviac pripomína. Napriek tomu by som sa chcela vo farbe zdokonaliť.
Vo vašich dielach môžeme nájsť špecifickú vizuálnu reč, ktorá vás odlišuje. Ako by ste charakterizovali váš vlastný štýl a v čom vnímate jeho originalitu?
Momentálne je mojou dominantou čiernobiela tvorba s farebným detailom, ktorý podčiarkuje podstatný element diela. Keďže sa však stále učím, neviem s istotou povedať, ako sa môj štýl bude ďalej vyvíjať.
Moderné umenie je často poznačené experimentovaním a prelínaním rôznych médií. Máte ambície v budúcnosti posunúť svoju tvorbu smerom k novým materiálom či kombináciám techník?
Na 100 %. Aj keď nie vždy všetko vyjde na prvý pokus, chyby dávajú priestor na zdokonaľovanie.
IV. Význam emócií, filozofie a introspekcie v umení
Umenie má potenciál reflektovať vnútorné prežívanie umelca a prenášať diváka do emocionálneho alebo duchovného priestoru. Do akej miery je vaša tvorba autobiografická, resp. nakoľko odráža váš osobný svet?
Myslím, že do veľkej miery. Do každého obrazu vkladám kúsok svojho osobného sveta – niekde viac, niekde menej. Hudba mi pomáha precíznejšie dotiahnuť detaily a upevniť celkový výraz diela.
Aké pocity alebo myšlienky chcete sprostredkovať divákovi prostredníctvom svojich diel? Je pre vás dôležitejšie vyvolať u diváka konkrétnu emóciu, alebo mu ponechať slobodu interpretácie?
Chcem, aby moje diela v divákovi zanechali emóciu. Avšak je na každom individuálne, čo si z nich odnesie. Mám rada, keď diela nesú dramatickú atmosféru, a rada by som, aby to bolo z mojich prác cítiť. Nemám konkrétnu emóciu, ktorú by som chcela, aby ľudia vnímali z mojich obrazov – budem však rada, ak sa pri nich zastavia a zamyslia.
Vo svete súčasného umenia často rezonujú témy existencializmu, identity či introspektívnych konfliktov. Cítite sa byť súčasťou tejto širšej umeleckej a filozofickej diskusie?
Keďže som na začiatku svojej umeleckej cesty, neviem to zatiaľ úplne presne posúdiť.
Myslíte si, že umenie môže slúžiť ako terapeutický nástroj, nielen pre autora, ale aj pre diváka? Máte skúsenosť, že vaše diela oslovili ľudí na hlbokej emocionálnej úrovni?
Umenie určite môže slúžiť ako terapeutický nástroj. Ľudia, ktorí videli moje diela, na ne reagovali rôzne – niektorí pozitívne, iní menej nadšene. Stalo sa mi napríklad, že jeden pán sa zľakol zátišia s lebkou, ktoré som maľovala, zatiaľ čo na jedno dievča pôsobilo dramaticky. Boli to dva rozdielne názory, no potešili ma oba – aj ten menej priaznivý, pretože dielo vyvolalo emóciu, a práve o to mi ide.
V. Výzvy a profesionalizácia umeleckej dráhy
Každý umelec prechádza fázou hľadania vlastnej umeleckej identity a zároveň sa stretáva s rôznymi výzvami spojenými s etablovaním sa na výtvarnej scéne. Aké prekážky ste museli prekonať vo svojej doterajšej kariére?
Na škole sa mi často stávalo, že učitelia radi menili nápady žiakov, aby viac zodpovedali ich vlastnému vkusu. Počula som vety typu: To nebude nikoho baviť. alebo Nemáš niečo veselšie? Nemala som to rada a vždy som sa snažila, aby moja tvorba ostala čo najviac verná mne samej. Samozrejme, prijímala som rady – neviem všetko a vždy si rada nechám poradiť. No pokiaľ niekto mení moju myšlienku od základov, s tým mám problém.
Súčasný umelecký svet je dynamický a neustále sa mení. Ako vnímate postavenie mladých umelcov v dnešnej dobe? Považujete za výhodu alebo nevýhodu, že umelci dnes majú prístup k digitálnym médiám a sociálnym sieťam?
Digitálne médiá majú svoje výhody aj nevýhody. Na jednej strane je jednoduchšie sa zviditeľniť a dať o sebe vedieť, aj keď to nie je proces, ktorý sa udeje zo dňa na deň. Postupom času si človek dokáže vybudovať vlastný okruh priaznivcov, ktorý sa postupne rozširuje. Na druhej strane môžu byť problémom negatívne komentáre a slovné útoky na sociálnych sieťach, ktoré môžu narušiť sebavedomie autora. Rovnako je tu aj riziko plagiátorstva a zneužitia autorskej tvorby.
Ktoré momenty vašej umeleckej dráhy považujete za prelomové? Existuje konkrétna výstava, dielo alebo ocenenie, ktoré vás výrazne posunulo vpred?
Bolo to síce už dávno, no dielom, na ktoré nikdy nezabudnem, je portrét mojej mamy z tretieho ročníka. Tým to všetko začalo. Vyhrala som tretie miesto a dostala ponuku študovať na základnej umeleckej škole. Možno to bol len detský obrázok, no pre mňa má špeciálne miesto.
Ste jednou z umelkýň, ktoré majú možnosť spolupracovať s BEAUTIFUL ART gallery – galériou, ktorá podporuje talentovaných výtvarníkov a poskytuje im priestor na prezentáciu. Ako vnímate túto spoluprácu? Akým spôsobom vám pomáha v umeleckom raste a aký význam má podľa vás pre začínajúcich autorov?
Je to príležitosť, za ktorú som nesmierne vďačná. Nikdy by mi ani nenapadlo, že raz dostanem takúto možnosť. Pre začínajúcich autorov je to nesmierne dôležité – miesto, ktoré ich podporuje v raste, kde ich nápady nezanikajú, ale sú naopak podnecované a rozvíjané.
VI. Budúcnosť a vízia umeleckej cesty
Ako vidíte svoju budúcnosť ako umelkyňa? Máte konkrétne sny alebo ambície, ktoré by ste chceli dosiahnuť v najbližších rokoch?
Pevne verím, že jedného dňa budem môcť patriť k významným umelcom. Chcem prostredníctvom svojho umenia prinášať ľuďom radosť. V najbližšej budúcnosti by som určite chcela uskutočniť vlastnú výstavu. Než sa však k tomuto cieľu dostanem, mám ešte veľa čo objavovať a učiť sa.
Je nejaký špecifický umelecký projekt, na ktorom momentálne pracujete, a ktorý považujete za obzvlášť dôležitý vo vašej kariére?
Momentálne si zapisujem nápady na niektoré obrazy, ktoré by som chcela zrealizovať.
Máte ambície vystavovať svoje diela aj v medzinárodnom kontexte? Ak by ste si mohli vybrať akúkoľvek galériu na svete, kde by ste chceli prezentovať svoju tvorbu, ktorá by to bola?
Určite by som chcela svoje diela vystaviť aj v zahraničí. Pokiaľ mám byť úprimná, neviem si teraz vybrať konkrétnu galériu – budem vďačná za akúkoľvek príležitosť, ktorá mi umožní prezentovať svoju tvorbu širšiemu publiku.
Ako si predstavujete ideálny vývoj vášho umeleckého jazyka? Existujú nejaké technické alebo konceptuálne aspekty, ktoré by ste chceli vo svojej tvorbe ešte viac prehĺbiť?
Chcela by som viac prehĺbiť realistický vizuál diela. Mojím snom je dosiahnuť úroveň detailnosti, ktorá sa vyrovná fotografii – vedieť zachytiť surovú emóciu prostredníctvom jemných nuáns a detailov.
Ak by ste mali možnosť zanechať po sebe jeden odkaz pre budúce generácie umelcov, aký by bol?
Aby si nenechali diktovať, kým majú byť. Nie je podstatné zavďačiť sa každému. Dôležité je, aby bol umelec spokojný sám so sebou a so svojou tvorbou. Umelecká myseľ je bludisko, v ktorom sa občas stráca aj samotný autor – avšak netreba sa báť. Na všetko treba čas. To, čo je nám súdené, si na nás počká.

Autor článku: BEAUTIFUL ART grand gallery Copyright © 2025 / Všetky práva vyhradené